Koncepció

A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület éves kiállítása
MNG – 2011, július 16 – szeptember 4
Kurátor: Petrányi Zsolt
Támogatók: FKSE, MNG, NKA, Hungart, Mogul Audio Kft.

Az egy hosszú történettel rendelkező szervezet tevékenységének, aktuális tagjai munkásságának bemutatását – az éves kiálllítás keretében – kurátorként mint egy projektet értelmeztem. A kiállítás előkészítésének fő kérdése az volt, hogyan lehet azt úgy létrehozni, hogy egyszerre töltse be a műalkotások bemutatásának feladatát, és egyszerre váltsa ki a tagság aktív, véleményformáló részvételét a munkában.

BALÁZS József Tamás
Csapda, 2011


Tény, hogy a 40 év alatti generáció különleges helyet foglal el a művészeti életben. Ez a korcsoport karrierjének első évtizedében jár, ezért az alkotói koncepciók még változhatnak, a személyes aktivitás, szerepvállalás is alakulhat, mindeközben e művészek által létrehozott alkotások előrevetítik, meghatározzák az elkövetkező évek művészeti szemléletét. A művészek felvetései mégha nem is mindig egymáshoz kapcsolhatók, de egyéniek, ezért a művészettörténet majd több év távlatából a karrierek továbbbi alakulásának ismeretében ezeket a műveket egy korszak meghatározóiként fogja interpretálni és értelmezni.

Fontos szempontja volt a munkának, hogy a művek jövőbe mutató szemlélete miatt ne prekoncepciók és történeti folyamatok szerint formáljunk véleményt az alkotók magatartásáról, hanem engedjünk, hogy kiállítás koncepcióját a művek alakítsák.

A festményekben, videókban és installációkban rejlő művészi elképzelést értelmezhetjük úgy is, mint egy a pályán néhány éve aktív művész részvételi szándékát a hazai és nemzetközi folyamatokban, az ott zajló események és jelenségek alapján, és úgy is, mint a művész életét meghatározó körülmények és inspirációk megjelenítését a kortárs művészet kommunikációs nyelvének megfelelően. A két definíció között csak annyi a különbség, hogy az utóbbi nem meglévő kategóriák szerint próbálja meg a műveket értelmezni, hanem sajátosságaik alapján állítja fel az osztályozás szempontjait.

Így vált vággyá, hogy rávegyük a tagságot arra, határozza meg saját elgondolását a művészetről, ezért aktív részvételre kértük a kiállításra pályázókat. Három egyszerű kérdés megválaszolását tettük a kiállításra való jelentkezés feltételévé, amitől azt vártuk, hogy az alkotók maguk foglaljanak állást, határozzák meg saját helyüket a kortárs művészet jelenségei között, illetve fejtsék ki, mit tartanak számukra legérdekesebb művészeti kérdésnek és megjelenítési módnak. A válaszoktól a személyes reflexiót, őszinte pozíciókeresést vártunk, és a válaszok meg is fogalmazták ezeknek a mozgatóit.


Igor és Ivan BUHAROV
Kormányeltörésben, 2010


SIEGMUND Ákos
Mehr Licht III., 2010


BORSOS LŐRINC
Magyarország IV., Nulla kilométerkő, 2010